The Land of Beauty and Bounty hosted the first-ever MTB Downhill Competition were riders come from the different regions of the country gathered at the world-class Motocross Race Track in Mindanao Civic Center Sports Complex for the two-day festival on June 22-23, 2019.

Executive Assistant to the Office of the Provincial Governor, Ms. Sittie Aminah Quibranza Dimaporo, a sports advocate and a triathlete, welcomes the participants from Cotabato, Davao, Zamboanga, Pagadian, Ozamis, Iligan, Iloilo, General Santos, to name a few, in the Province of Lanao del Norte. Ms. Aminah expressed her appreciation to the organizer for choosing Lanao del Norte to host its MTB Festival, an opportunity to experience the warm hospitality of the people and see for themselves how peaceful the province is.

The Provincial Government of Lanao del Norte welcomes to host any sporting events. Not only to boosts sports tourism but also believes that sports is an effective way to keep the youth from doing drugs and criminality.

Lanao del Norte has been named as the Motocross Capital of the Philippines and with the success of the 1st MTB Festival in the province, Lanao del Norte will always be ready to host future MTB Festivals.

The two-day event includes the MTB Downhill-Invitational Open, MTB Enduro – National Invitational Open, and Cross-Country Olympic (XCO).

The Provincial Government of Lanao del Norte actively promotes sports in the province and as one of the proponents of this activity along with the Unified Cycling Clubs, Iligan (UCCI) Multisports.

Ms. Aminah together with Sangguniang Panlalawigan Board Member, Honorable Reinario Bihag have graced the handing of trophies to the winners along with the race officials.

The activity was made possible through the collaborative efforts between the Provincial Government of Lanao del Norte, Unified Cycling Clubs, Iligan (UCCI) Multisports, Armed Forces of the Philippines-5th Mechanized Infantry (Kaagapay) Batallion, and the Philippine National Police. PIO-LDN

DOWNHILL FINAL RESULT

MEN EXECUTIVE CATEGORY
1. #58 Wing Cortez – Team 7016Endu
2. #90 Luigi Piccoio Pena – Team C.O.R.E/1TEN
3. #95 Lito Patayan – Team RCL Cycleline

MEN SINGLE CROWN BIKE CATEGORY
1. #80 Datu Bonang Sinsuat – Team One Trail Enthusiats
2. #82 Joshua Sabaduquia – Team UCCI/MTB Downhill
3. #94 Duane Tan – Team Retrail Mongguns

MEN AGE 15 AND BELOW CATEGORY
1. #75 Nathaniel Acain – Team Bikelab
2. #74 Chan Chan – Team UCCI/ON TRAIL
3. #69 Reuben Cagais – Team UCCI Iligan MTB DH

WOMEN OPEN CATEGORY
1. #79 Gerfe Mikaela Seno – Team Kbc/ilocano macoy/natures spring/marbel sack
2. #78 Marah Saliot – Team BIKELAB
3. #76 Rowena Cagais – Team UCCI Iligan MTB DH

MEN AGE 16 TO 19 CATEGORY
1. #33 Sam Joshua Batislon – Team Norcot
2. #65 Alden Comeros – Team Bayaw
3. #66 Ivan Rylle Bulawin – Team MOAB OAMIZ

MEN AGE 20 TO 29 CATEGORY
1. #56 Jhystie Batos Saragoza – Team Bislig Enduro Riders
2. #45 Batchub Semblante – Team Dartmoor Outbreak Adrenaline Wear
3. #47 Bryan Regodon – Team Davao Rascals

MEN AGE 30 TO 39 CATEGORY
1. #34 Raphael Charliemagne Marzan – Team BIKELAB
2. #26 Karlo Acdol – Team Rhino Head Bagtas GroundZero
3. #35 Debey Henry – Team UCCI/ILIGAN DH

MEN AGE 40 TO 49 CATEGORY
1. #11 Jonathan Verga – Team V12radgear
2. #20 Michael Cierro – Team ZERO Zamboanga Enduro Riders Organization
3. #12 Renax Lim – Team BIKELAB

MEN OPEN CATEGORY
1. #2 GAB AMIGO – Team TREK PHILIPPINES
2. #1 Niño Eday – Team Bagtas GrounZero Commencal PH
3. #9 Michael Cosep – Team 7016 ENDU

ENDURO FINAL RUN RESULT
WOMEN OPEN CATEGORY
1. #202 Gerfe Mikaela Seno – Team KBC/Ilocano Macoy
2. #198 Marah Saliot – Team BIKELAB
3. #196 Jecy Abayon – UCCI/ILIGAN DH TEAM

MEN AGE 16 TO 19 CATEGORY
1. #152 Duanni Khim Lunday – Team Squad Bukidnon
2. #149 Ivan Bulawin – Team Moab
3. #153 Joshua Sabaduquia – UCCI/ILIGAN DH

MEN 40 TO 49 AGE CATEGORY
1. #30 Jonathan Verga – Team V12radgear
2. #48 Michael Cierro – Team ZERO Zamboanga Enduro Riders
3. #26 Rheyan Ampatuan – Team One Trail Enthusiast

MEN AGE 50 AND ABOVE CATEGORY
1. #12 Lito Patayan – Team RCL CYCLELINE TEAM
2. #11 Mohammad Isah Abellanosa – Team CATBA
3. #21 Adel Habing – Team ZERO

MEN AGE 15 AND BELOW CATEGORY
1. #191 Nathaniel Acain – Team BIKELAB
2. #178 Chan – Team KIDAPAWAN PEDALS
3. #181 Sam Simon Villareal

MEN EXECTUTIVE CATEGORY
1. #223 Wilfredo – Team One Trail Enthusiast
2. #221 Betty Kulalol – Team Mountain Deew Crew
3. #226 Northeimen Salasain – Team One Trail Enthusiast

MEN AGE 30 TO 39 CATEGORY
1. #66 Datu Bonang Sinuat – Team One Trail Enthusiast
2. #67 Karlo Acdol – Team Rhino Head Bagtas GroundZero
3. #272 Gab Rick Sugui II – Team Anak Masilan

MEN DH BIKE CATEGORY
1. #208 Sam Joshua Batislaon – Team Norcot/Dilaab
2. #147 Kenth Antido – Team Bayaw
3. #212 Kenmark Palantang – UCCI/ILIGAN DH

MEN OPEN CATEGORY
1. #2 GAB AMIGO III – Team TREK PHILIPPINES
2. #3 Raul Tabil – Team Bikelab
3. #1 Niño Martin Eday – Team Bagtas GroundZero Commencal PH

MEN AGE 20 TO 29 CATEGORY
1. #116 Jhystie Batos Saragoza – Team Bislig Enduro Riders
2. #120 Batchud Semblante – Team Dartmoor/Outbreak Adrenaline
3. #136 Kent Guevara – Tem BIKELAB

XCO FINAL RESULT

30 TO 39 CATEGORY
1. #12 Remon Lapaza
2. #35 Gritel Patadella
3. #15 Dominador Garcia

50 UP CATEGORY
1. #26 Alberto Alfeche
2. #19 Romeo Quitoy
3. #17 Noel Oyzon

15 BELOW CATEGORY
1. #80 John Philip Padaong
2. #56 Emmanuel Orico Ebora
3. #59 Arnold Obingue

EXECUTIVE CATEGORY
1. #60 Jesrel Serino
2. #54 Juluis Datoy
3. #6 Joseph Haganas

40 TO 49 CATEGORY
1. #48 Steve Cadiz
2. #63 Marcial Catangui Jr.
3. #71 Remy Magsayo

WOMEN’S CATEGORY
1. #2 Fe-Ann Abogado
2. #55 Rowena Acaso
3. #10 Jessah May Calusag

16 TO 19 CATEGORY
1. #65 Benjamen Cabato
2. #64 Orlando Saleyon Jr.
3. #51 Jimmy Crue Ebora

20 TO 29 CATEGORY
1. #52 James Ebora Jr.
2. #38 Salem Satar
3. #20 Roel Quitoy